Apie mus

„Būk geras“ – nuo 2005 m. veikianti informacinė – agitacinė kampanija, kurios tikslas – pristatyti visuomenei kraujo vėžio ir kaulų čiulpų donorystės problemas, suteikti kuo daugiau informacijos apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų gali prisidėti kovojant su šia liga ir paneigti vyraujančius mitus apie kaulų čiulpų donorystę.

Iniciatyva gyvuoja jau daugiau nei dešimtmetį, bet iki šiol susiduriama su iššūkiais, kalbant apie kaulų čiulpų donorystę. Žmones gąsdina vien frazė „kaulų čiulpai“, o juk iš tiesų, tai – tiesiog ląstelės, iš kurių gaminasi kraujas ir kurios nuolat atsinaujina mūsų organizme. Kaulų čiulpai gali būti imami iš veninio kraujo, tai yra, lygiai taip pat, kaip donuojant kraują

Siekiant atkreipti dėmėsį į iniciatyvą „Būk geras“ ir kaulų čiulpų donorystę Lietuvoje, organizuojami įvairūs renginiai, ruošiama reikalinga informacija, spausdinama dalomoji medžiaga, viešinamos jau pasveikusių pacientų ir donorų istorijos.

Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų registras

  • Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registras įkurtas 2004 m. Tais pačiais metais nacionalinis registras prisijungė prie Pasaulinio registro ir Lietuvoje buvo atlikta pirmoji negiminingo donoro alogeninė transplantacija.
  • Per pirmuosius metus registre buvo vos 250 donorų, o šiandien – daugiau nei 10000 potencialių kaulų čiulpų donorų.
  • Pasaulyje kasmet ieškoma donorų apie 30 000, Lietuvoje – apie 100-ui pacientų.
  • Kasmet Lietuvoje atliekama apie 160-180 kaulų čiulpų transplantacijų (apie 40-50 iš jų – negimingų donorų).
  • Lietuvoje atlikta jau virš 1600 kaulų čiulpų transplantacijų.
  • Lietuviai donorai jau 52 kartus donavo Lietuvos ir užsienio pacientams. Po 1 donaciją atlikta JAV, Ispanijos, Airijos, Slovakijos, Norvegijos, Suomijos, Lenkijos ir Vokietijos piliečiams. Net 7 donacijos atliktos Latvijos piliečiams.
  • Maždaug 80 proc. negiminingų donorų lietuviams būna iš užsienio (daugiausia iš Vokietijos, Lenkijos, Italijos, Kipro, JAV, Izraelio, Čekijos, Austrijos, Olandijos, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos).

Asociacija „Kraujas“

Iniciatyvą „Būk geras“ įgyvendinanti asociacija „Kraujas“ veikia nuo 2002 m. Ši nevyriausybinė organizacija vienija kraujo vėžiu ir kitomis retomis vėžio formomis sirgusius, sergančius pacientus, jų artimuosius, gydytojus bei visus asmenis, palaikančius bendrijos veiklą, savanorystės ir kaulų čiulpų donorystės idėjas. Šiuo metu bendrija vienija virš 1500 narių.

Daugiau sužinoti apie bendriją ir įgyvendinamas veiklas galima www.kraujas.lt.

Partneriai

Rėmėjai