Lietuvoje kraujo vėžio diagnozę kasdien sužino 4 žmonės. Liga nesirenka nei pagal amžių, nei pagal socialinę padėtį ar profesiją, o daugeliui sergančiųjų vienintelė galimybė išgyventi – kaulų čiulpų transplantacija. Gal tas šiuo metu tikintis gyvenimu ir norintis gyventi žmogus yra seniai prarastas, bet nepamirštas vaikystės draugas…. Gali būti, kad jis dar vakar stovėjo užstrigęs tame pačiame automobilių kamštyje… O gal jis gyvena kitoje žemės rutulio pusėje ir miegodamas šiuo metu sapnuoja savo būsimus vaikus… Bet ar jis bučiuos jų dieviškas pėdutes – priklauso tik nuo kito žmogaus geranoriškumo. Tai priklauso nuo mūsų visų ir kiekvienas mes esame svarbus.
Šiame puslapyje pateikiama informacija apie kaulų čiulpų donorystę, registraciją į Lietuvos ir Pasaulio negiminingų kaulų čiulpų donorų registrus ir tai, kaip kiekvienas galime padėti gelbėti gyvybes.
Kas gi tie kaulų čiulpai?
Mūsų kraujas yra gaminamas kauluose esančioje akytoje medžiagoje – kaulų čiulpuose. Ten yra daug jaunų, nebrandžių kraujodaros ląstelių, kurios nuolat dauginasi, bręsta bei pakeičia jau pasenusias kraujo ląsteles. Tai vyksta nuolat – visą mūsų gyvenimą. Susirgus kraujo vėžiu, kaulų čiulpai vietoj sveikų kraujo ląstelių ima gaminti vėžines ląsteles – tuomet reikia skubiai pradėti gydymą.
Kodėl kaulų čiulpų donorystė tokia svarbi?
Vaikams ir suaugusiems, susirgusiems kraujo vėžiu, ne visada padeda gydymas vien vaistais (chemoterapija, imunoterapija). Daliai jų gali padėti tik donoro kaulų čiulpų (kamieninių kraujodaros ląstelių) transplantacija. Transplantacijos metu sergančio paciento kraujodaros ląstelės pakeičiamos sveikomis donoro ląstelėmis, kurios vėl gamina sveiką kraują. Visų pirma, donoro ieškoti pradedama tarp šeimos narių – tiriami broliai ir seserys, tačiau tikimybė surasti tinkamą donorą šeimoje yra tik apie 20 proc. Kitiems sergantiesiems būtina rasti tinkamą donorą Lietuvos ar Pasauliniame negiminingų kaulų čiulpų donorų registre. Deja, kartais net iš daugiau nei 39 milijonų savanorių kaulų čiulpų donorų nerandama tinkamo, todėl visi esame labai svarbūs. Galbūt Jūs esate tas vienintelis, kurio taip laukia mirtina liga sergantis žmogus – jį tikrai galima išgelbėti.
Kodėl svarbu plėsti Nacionalinį negiminingų kaulų čiulpų registrą?
Lietuviams genetiškai artimiausi yra lietuviai, todėl ir kur kas didesnė tikimybė rasti tinkamą donorą yra mūsų šalyje. Tai ne tik lemia mažesnes išlaidas valstybei, bet ir sutaupoma daug brangaus laiko, kuris itin svarbus sergantiems onkohematologinėmis ligomis.
Ar tai saugi procedūra?
Kaulų čiulpų donorystė visiškai nekenkia donoro organizmui, kadangi paimtos ląstelės atsistato per porą savaičių. Gydytojai ir žmonės, jau donavę savo kaulų čiulpus, vienbalsiai tikina, jog pati procedūra yra neskausminga, po jos netrukus galima grįžti į įprastą gyvenimą (darbą, mokslus ar netgi keliauti).
Kodėl svarbi ne kraujo grupė, o žmogaus leukocitiniai antigenai?
Kaulų čiulpų donorų tinkamumą pacientui lemia itin individualūs žmogaus leukocitiniai antigenai, pagal kuriuos ir nustatomas donoro ir paciento tapatumas. Pasitaiko tik tam tikrose etninėse grupėse vyraujančių žmogaus leukocitinių antigenų, todėl registras stengiasi pritraukti kuo daugiau žmonių iš įvairių etninių ir rasinių bendruomenių. Plečiant registrą didėja galimybės surasti negiminingus donorus visiems pacientams. Nacionaliniai registrai yra labai svarbūs, kadangi rasti tapatų donorą toje pačioje etninėje grupėje labiau tikėtina, paieška užtrunka trumpiau, ląstelių nereikia vežti. Kiekvienas donoras, užsiregistravęs mūsų šalies negiminingų kaulų čiulpų donorų registre, automatiškai pakliūna į Pasaulinį registrą.
Ar galiu būti kaulų čiulpų donoru?
- Negiminingais kaulų čiulpų donorais gali būti visi sveiki*, geranoriški ir atsakingi asmenys.
- Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami asmenys nuo 18 iki 35 metų imtinai.
- Esant negiminingų kaulų čiulpų donorų registre, donuoti galima iki 56 metų amžiaus.
*Kaulų čiulpų donorais negali būti asmenys, sergantys:
- širdies ir kraujagyslių ligomis (pvz.: infarktu, išemine širdies liga),
- plaučių ligomis (pvz.: sunkia bronchine astma, lėtine obstrukcine plaučių liga),
- sunkia inkstų liga,
- sunkia neurologine liga,
- kraujo ligomis,
- trombozėmis,
- vėžiu,
- metabolinėmis ligomis (pvz.: cukriniu diabetu),
- autoimuninėmis ligomis (pvz.: reumatoidiniu artritu, išsėtine skleroze, autoimuniniu tiroiditu),
- užkrečiamosiomis ligomis (ŽIV, hepatitu B ar C),
- sunkiomis alerginėmis ligomis,
- asmenys, priklausantys kraujo infekcijų rizikos grupei.