NAUJIENOS IR RENGINIAI

Du kraujo vėžius išgyvenusi Algimantė skatina tapti kaulų čiulpų donorais

2019 12 16

Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, nuo 11 iki 20 val. Vilniuje Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters“ įvyks Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registracijos „Pop Up“. Tai kaulų čiulpų donorystei skirta iniciatyva, kuria norima padidinti nacionalinį donorų registrą. Registraciją vykdys VUL Santaros klinikos ir asociacijos „Kraujas“ įgyvendinama iniciatyva „Būk Geras“. Registracija vyks imant seilių tepinėlį, pildant donoro anketą.

Kaulų čiulpų donorystę skatinančios iniciatyvos „Būk Geras” duomenimis, dabar Lietuvos registre yra 12 896 žmonių, pasiruošusių, prireikus, išgelbėti gyvybę laukiančiam kaulų čiulpų transplantacijos. Lietuviams genetiškai artimiausi yra lietuviai, taigi, kuo didesnis šis sąrašas bus, tuo didesnė tikimybė būtų surasti tapatų donorą. Bet kuriuo atveju, nusprendus daryti transplantaciją, donoro paieška pradedama tiek Lietuvos, tiek Pasauliniame kaulų čiulpų donorų registre.

Siekiant plėsti Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą, žmonės kviečiami į vienos dienos registracijos „Pop Up“ sostinės senamiestyje.

„Negiminingais kaulų čiulpų donorais gali būti visi sveiki, geranoriški ir atsakingi asmenys. Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami asmenys nuo 18 iki 35 metų imtinai, o donuoti, jau esant registre, galima iki 55 metų imtinai. Registracija užtrunka 10 – 15 minučių: asmuo turės užpildyti anketą apie sveikatą, pasirašyti sutikimą būti įregistruotam į kaulų čiulpų donorų registrą bei specialiu pagaliuku, kurio gale yra švelnus šepetėlis, bus paimamas asmens žando gleivinės ląstelių mėginėlis. Ant šepetėlio lieka žando gleivinės ląstelių, iš kurių padaromas tas pats žmogaus leukocitinių antigenų (ŽLA) tyrimas, kaip ir imant kraujo mėginį”, – sako Rita Čekauskienė, Lietuvos kaulų čiulpų donorų registro vadovė, gydytoja hematologė.

Registracijos „Pop Up” – asmeninė dvidešimtmetės architektūros studentės Algimantės Daugėlaitės, išgyvenusios net du kraujo vėžius, iniciatyva, kuria ji siekia įkvėpti padidinti šį registrą.

Įprastai, norint tapti potencialiu kaulų čiulpų donoru, reikėtų atvykti į įstaigą, kuri vykdo registraciją. Norėdama sutaupyti žmonių, kurie norėtų, bet gal neranda tam progos, laiką, studentė pakvietė „Caffeine Roasters” atverti savo duris ir vienai dienai įkurti registro centrą.

„Palaikome šią kilnią misiją ir labai lauksime visų norinčių prisidėti prie šios iniciatyvos. Tikimės, jog patogia savo lokacija padėsime sutaupyti laiką žmonių, nerandančių progos tikslingai nuvykti užsiregistruoti į gydymo įstaigas, – sakė UAB „Reitan Convenience Lietuva“ marketingo vadovė Lina Kaminskaitė.

A.Daugėlaitei šį rudenį įvykusi sėkminga kaulų čiulpų transplantacija, buvo taikoma kaip baigiamasis ūminės mieloblastinės leukemijos gydymo etapas. Asmeninė patirtis tapo didele paskata garsiau kalbėti apie kaulų čiulpų donorystę. Gydymo kelias iki kaulų čiulpų transplantacijos buvo labai ilgas. Dėl mažo Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registro, nepavyko skubos tvarka rasti tinkamo donoro.

„Gydytojų sprendimu, siekiant išlaikyti remisiją, po pirmojo chemoterapinio gydymo, man buvo pradėta papildoma chemoterapija. Jei donoras būtų rastas anksčiau, būčiau jos išvengusi, taip pat, nebūtų tekę patirti visų, po chemoterapijos vykstančių komplikacijų. Manau, kad labai svarbu daugiau kalbėti apie kaulų čiulpų donorystę ir sugriauti apie ją sklandančius mitus. Žmones gąsdina vien frazė „kaulų čiulpai“, o juk iš tiesų, tai – tiesiog ląstelės, iš kurių gaminasi kraujas ir kurios nuolat atsinaujina mūsų organizme. Kaulų čiulpai gali būti imami iš veninio kraujo, taip pat, kaip donuojant kraują”, – savo patirtimi dalinosi A. Daugėlaitė.

Nusprendus tapti kaulų čiulpų donoru, lauktų trys nesudėtingi žingsniai norint išgelbėti gyvybę: registracija, pasiruošimas, donacija.

Užsiregistravusius negiminingų kaulų čiulpų donorų registre kažkada, galbūt, pasieks skambutis, kad yra reikalingas. Priėmus kvietimą donuoti, lauktų 5×5 veiksmo planas: 5 dienas iki donacijos į paodį reikėtų kasdien susileisti preparatą, kuris padidina kraujodaros kamieninių ląstelių koncentraciją kraujyje tam, kad jas būtų galima surinkti.

Likęs žingsnis – donacija. Jos metu, reikėtų iki 5 valandų praleisti ligoninėje, kur kamieninės ląstelės yra renkamos iš donoro rankų venų naudojant specialų aparatą. Ši procedūra vadinama afereze. Dalis kraujo paimama į aparatą, surenkamos kamieninės ląstelės, o visa kita grąžinama donorui. Surinktas ląstelių kiekis būna labai nedidelis, ~100–300 ml.

Aferezės metu galima ir lankytojo sulaukti arba tiesiog snausti, o gal patogiai pasistačius kompiuterį/planšetę, žiūrėti filmą. Tą pačią ar kitą dieną galima vykti namo, o paimtas ląstelių kiekis atsistato per 2 savaites.

Kamieninės kraujodaros ląstelės gali būti donuojamos ir iš kaulų čiulpų, šis būdas pasirenkamas daug rečiau.

Gruodžio 19 d., ketvirtadienį nuo 11-20 val., sostinės Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters”, laukiami visi 18-35 m. žmonės, norintys užsiregistruoti į Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų sąrašą.

Registracijos metu, bus imamas žando gleivinės ląstelių – seilių – mėginys, pildoma anketa apie sveikatą bei sutikimas būti įtrauktam į negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą.  Kaulų čiulpų donorais negali būti žmonės, sergantys piktybinėmis, lėtinėmis ligomis, pažeidžiančiomis organų funkcijas arba kraujo keliu užkrečiamomis ligomis. Pasitikrinti, ar galite tapti kaulų čiulpų donoru galima čia.